2008 թվականին հիմնադրված «Արմենիա Վայն» գինու գործարանը այսօր իրավամբ համարվում է Հայաստանի ամենամեծ և ամենաժամանակակից գինեգործական կենտրոններից մեկը։ Նրա գլխավոր հպարտությունն է հայկական գինեգործության դարավոր ավանդույթների և նորագույն տեխնոլոգիաների ներդաշնակ միավորումը, որի շնորհիվ ստեղծվում են անթերի որակի գինիներ, այդ թվում՝ փրփրուն։
Շրջագայության ընթացքում հյուրերը հայտնվում են մի մթնոլորտում, որտեղ անցյալն ու ապագան միահյուսվում են: Հյուրերը զբոսնում են ընդարձակ գինու մառաններով, ծանոթանում արտադրական գործընթացին և հնարավորություն ունենում ականատես լինելու, թե ինչպես է հավաքված խաղողը վերածվում ազնվական խմիչքի։ Հատուկ դահլիճում գինու համտեսը դառնում է այցի կարևորագույն պահը, որտեղ յուրաքանչյուր բաժակ բացահայտում է համի և բույրի նոր երանգներ։
Այստեղ յուրաքանչյուր կում կարծես պատմում է հողի, արևի և գինեգործների նվիրված աշխատանքի պատմությունը՝ գործարան այցելությունը դարձնելով համի և զգացողությունների իսկական տոն։ «Արմենիա Վայն»-ը ոչ միայն գինեգործարան է, այլ ժամանակակից ու միաժամանակ ազգային ոգով ստեղծված գինու արվեստի խորհրդանիշ։
Հասանելի են համտեսի հետևյալ տարբերակները.
- Տարբերակ 1` 3 տեսակ «Երևան» գինիների համտես՝ անձը 21.61 USD;
- Տարբերակ 2` 3 տեսակ «Տակառ» գինիների համտես՝ անձը 91.35 USD:
Հնարավոր է կազմակերպել նաև ավելի հարուստ գինիների տեսականիով համտես:Ամրագրումները հարկավոր է կատարել նախապես: