Աբովյան քաղաքում վեր է խոյանում Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչի տաճարը՝ ժամանակակից Հայաստանի հոգևոր վերածննդի վկայություններից մեկը։ Նրա պատմությունը սկիզբ է առել 2006 թվականի օգոստոսի 24-ին՝ առաջին քարի տեղադրմամբ, և իր ավարտին հասել 2013 թվականի մայիսի 14-ին, երբ տաճարը հանդիսավորությամբ օծվեց։ Տաճարի կառուցումը հնարավոր դարձավ բարերար Գագիկ Ծառուկյանի աջակցությամբ, ում նվիրումն իրականություն դարձրեց այս հավակնոտ տեսլականը։
Տաճարը տպավորում է իր վեհությամբ ու նրբաճաշակությամբ։ 50 մետր բարձրությամբ գմբեթը կարծես միացնում է երկինքն ու երկիրը՝ խորհրդանշելով մարդու հավերժ ձգտումը դեպի Աստված։ Կառուցման գործում ներգրավված շուրջ քառասուն վարպետներ՝ քանդակագործներ և ոսկերիչներ, իրենց հոգին ու հմտությունը դրեցին քարերի ու մետաղի մեջ՝ պարգևելով տաճարին թագավորական շքեղություն, որտեղ յուրաքանչյուր մանրուք լեցուն է խորհրդանշական իմաստով։
Այսօր Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչի տաճարը ոչ միայն աղոթքի տուն է, այլև մարզի հոգևոր կենտրոնը։ Նրա փայլուն գմբեթը նշմարվում է հեռվից՝ որպես առաջնորդող աստղ, որ հիշեցնում է հավերժական հավատքի ճշմարտությունների և հայ ժողովրդի անսասան ոգու մասին։