Հայաստանի ազգային պատկերասրահը իսկական գանձարան է, որը գտնվում է հենց Երևանի սրտում։ Նրա 56 լուսավոր սրահներում հավաքված են գլուխգործոցներ, որոնք ընդգրկում են համաշխարհային մշակույթի ուղին՝ հնագույն ժամանակներից մինչև մեր օրերը։
Ցուցադրությունները այցելուներին ծանոթացնում են հայկական արվեստի հարուստ ժառանգությանը և միաժամանակ բացում են դռները համաշխարհային մեծ վարպետների ստեղծագործությունների առջև: Այստեղ կարելի է տեսնել Մարտիրոս Սարյանի և Վարդգես Սուրենյանցի ստեղծագործությունները, որոնք դարձել են ազգային գեղանկարչության խորհրդանիշներ, ինչպես նաև աշխարհահռչակ վարպետների՝ Դոնատելլոյի, Մարկ Շագալի և շատ ուրիշների աշխատանքներ։
Պատկերասրահի հավաքածուն ընդգրկում է տասնյակ հազարավոր ցուցանմուշներ՝ գեղանկարներ, գրաֆիկա, քանդակներ ու կիրառական արվեստի նմուշներ։ Յուրաքանչյուր ցուցադրություն ոչ միայն ներկայացնում է իր ժամանակաշրջանը, այլև փոխանցում է այդ դարի ոգին ու ստեղծագործական շունչը։ Այստեղի մթնոլորտը տպավորություն է ստեղծում, որ քայլում ես դարերի միջով, որտեղ յուրաքանչյուր սրահ բացվում է որպես գույների, ձևերի և գաղափարների մի նոր աշխարհ։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահը ոչ միայն թանգարան է, այլև ներշնչանքի վայր, որտեղ արվեստը շարունակում է խոսել բոլոր սերունդների հետ իրենց հասկանալի լեզվով:
|
Էքսկուրսավարի վճար.